Bilanţul tentativei de lovitură de stat din Turcia este de 161 de morţi, mai mic decât cel anunţat de şeful Armatei, iar alte aproape 1.500 de persoane sunt rănite şi peste 2.800 de militari pucişti reţinuţi.
UPDATE 12:42 - Premierul turc anunţă un bilanţ de 161 de morţi, redus faţă de cel anterior, circa 1.500 de răniţi şi 2.800 arestaţi
Premierul Turciei, Binali Yildirim, a anunţat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Prezidenţial din Ankara, că bilanţul tentativei de lovitură de stat este de 161 de morţi, mai mic decât cel anunţat de şeful Armatei, iar alte aproape 1.500 de persoane sunt rănite şi peste 2.800 de militari pucişti reţinuţi.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
Potrivit premierului turc, 1.440 de persoane au fost rănite, iar 2.839 de membri ai armatei au fost reţinuţi în urma tentativei de puci. Binali Yildirim susţine că 161 de persoane au fost omorâte.
Bilanţul este mai mic decât cel anunţat anterior de noul şef al Statului
UPDATE 11:40 - Noul şef al Armatei turce anunţă un bilanţ de 194 de morţi, dintre care aproape 50 de civili şi peste 100 de pucişti
Bilanţul tentativei de lovitură de stat din Turcia a ajuns la 194 de morţi, dintre care 104 persoane identificate drept pucişti, 47 de poliţişti şi 2 militari, a anuţat noul şef al Statului Major al Armatei într-o intervenţie televizată, potrivit presei internaţionale.
Potrivit şefului Statului Major al Armatei, mai mulţi lideri militari loiali regimului sunt în continuare dispăruţi, cel mai probabil luaţi ostatici.
Informaţiile anterioare, prezentate de BBC, arătau că numărul răniţilor este de 1.154, citând agenţia de stat Anadolu.
Peste 1.500 de persoane ar fi fost arestate în urma tentativei de lovitură de stat.
Noul şef al Armatei, generalul Umit Dundar, a avut o intervenţie televizată, în care a anunţat un nou bilanţ al victimelor: 41 de poliţişti, doi soldaţi, 47 civili şi 104 persoane considerate parte a autorilor tentativei de lovitură de stat.
Bilanţul îl depăşeşte pe cel anterior, de 90 de morţi, anunţat de presa oficială turcă în jurul orei 11.00, ora României.
Potrivit şefului Statului Major al Armatei, mai mulţi lideri militari loiali regimului sunt în continuare dispăruţi, cel mai probabil luaţi ostatici.
Informaţiile anterioare, prezentate de BBC, arătau că numărul răniţilor este de 1.154, citând agenţia de stat Anadolu.
Peste 1.500 de persoane ar fi fost arestate în urma tentativei de lovitură de stat.
O tentativă de lovitură de stat pare să fi eşuat în Turcia sâmbătă, la primele ore ale dimineţţii, după ce un număr impresionant de oameni au răspuns apelului preşedintelui Recep Tayyip Erdogan de a ieşi în stradă pentru a-l susţine, relatează Reuters.
Erdogan, care se afla în vacanţă la Marea Egee când a fost lansat puciul, a zburat la Istanbul în cursul nopţii şi a apărut pe posturile de televiziune înconjurat de susţinători, pe aeroportul pe care rebelii nu au reuşit să îl securizeze.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.