Prim-ministrul Islandei Sigmundur Davio Gunnlaugsson a cerut marţi preşedintelui statului islandez să declanşeze procedurile pentru dizolvarea Parlamentului, după ce peste 10.000 de persoane au ieşit în stradă pentru a cere demiterea premierului, iar opoziţia a depus o moţiune de cenzură în lumina dezvăluirilor din Panama Papers, transmite Reuters.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Gunnlaugsson este sub o presiune publică uriaşă după scurgerea masivă de informaţii Panama Papers, care dezvăluie implicarea soţiei sale într-o companie offshore, care ar putea să aibă legături cu colapsul financiar al băncilor islandeze din 2008. Opoziţia susţine că premierul este prins într-un conflict de interese uriaş şi ar trebui să-şi dea demisia.

Peste 10.000 de persoane au ieşit luni în stradă, în capitala Reykjavik pentru a cere demisia premierului, care şi-a pierdut credibilitatea în ochii alegătorilor. Islanda are o populaţia de circa 330.000 de oameni, adică 30% din populaţia ţării a protestat luni în faţa clădirii legislativului.

Evenimente
19 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

Documentele din Panama Papers dezvăluie cum primul ministru Sigmundur David Gunnlaugsson şi soţia sa au deţinut în secret o companie offshore care a investit milioane de dolari în obligaţiuni, în timp ce ţara lor se confrunta cu criza financiară.

Când David Gunnlaugsson a devenit premierul Islandei, în 2013, ascundea un secret care i-ar fi putut afectat cariera politică. El şi soţia sa au împărţit acţionariatul unei companii offshore din Insulele Virgine Britanice încă din 2009 când Gunnlaugsson a ajuns în legislativ. Câteva luni mai târziu el şi-a vândut acţiunile soţiei pentru un dolar.

Compania lor a deţinut obligaţiuni care valorau iniţial milioane de dolari în trei banci gigant din Islanda. Acestea au intrat în colaps în timpul crizei financiare globale din 2008, iar compania sa a devenit creditor în dosare de insolvenţă.

Guvernul condus de Gunnlaugsson a negociat anul trecut un acord cu creditorii, fără a dezvălui însă miza financiară a familiei sale. Gunnlaugsson a refuzat să recunoască dacă interesele familiei sale i-au influenţat sau nu deciziile.

Într-un interviu realizat de un partener media al ICIJ, Reykjavik Media, Gunnlaugsson a negat ascunderea activelor. Patru zile mai târziu, soţia sa a făcut publică povestea, postând un comentariu pe Facebook în care afirma că societatea i-a aparţinut ei, nu lui, şi că ea a plătit toate taxele aferente.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.