Organizaţia Stat Islamic se confruntă sâmbătă cu o înfrângere teritorială finală, când forţele siriene susţinute de Statele Unite care luptă cu jihadiştii au transmis că elimină ultimul bastion din apropierea graniţei cu Irakul, după patru ani de eforturi.
Un purtător de cuvânt al Forţelor Democrate Siriene (SDF), Mustafa Bali, a declarat pentru Reuters: „Ne aşteptăm să se încheie curând”.
În timp ce căderea Baghouz, un sat din estul Siriei, reprezintă un important punct în campania împotriva jihadiştilor, ei rămân o ameninţare, folosind tactici de gherilă şi ocupând teritorii pustii din vest.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
SDF a anunţat vineri că a avansat şi nu se va opri până ce jihadiştii nu vor fi învinşi.
Bali a mai afirmat sâmbătă că SDF avansează pe două fronturi, folosind armament mediu şi greu. Până acum, trei militari SDF au fost răniţi.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.