Doi militari ruşi, Aleksandr Bobîkin şi Aleksandr Ivanov, condamnaţi la 11 ani şi jumătate de închisoare, după ce sunt găsiţi vinovaţi de justiţia ucraineană de bombardarea cu lansatoare multiple de rachetă a unor sate în regiunea Harkov

Doi militari ruşi, Aleksandr Bobîkin şi Aleksandr Ivanov, condamnaţi la 11 ani şi jumătate de închisoare, după ce sunt găsiţi vinovaţi de justiţia ucraineană de bombardarea cu lansatoare multiple de rachetă a unor sate în regiunea Harkov

Un tribunal ucrainean i-a condamnat marţi la 11 ani şi jumătate de închisoare pe doi militari ruşi, Aleksandr Bobîkin şi Aleksandr Ivanov, acuzaţi de faptul că au bombardat cu lansatoare multiple de rachetă două sate în regiunea Harkov, în nord-estul Ucrainei, relatează AFP.

Aleksandr Bobîkin şi Aleksandr Ivanov au fost găsiţi vinovaţi de ”încălcarea legilor şi cutumelor războiului”, în urma unui proces care a început la jumătatea lui mai, la Poltava, potrivit agenţiei ucranene de presă Interfax-Ukraine.

Cei doi militari ruşi şi-au recunoscut ”în totalitate” vina şi ”se căiesc”, potrivit agenţiei.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră