Cel puţin 17 persoane au fost ucise, iar alte 44 rănite, anunţă preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, în bombardamente ruse la Kiev, care au provocat incendii la depozite, anunţă autorităţile capitalei ucrainene, în urma a zeci de explozii după miezul nopţii de marţi spre miercuri, relatează AFP.
Forţele Aeriene ucrainene au semnalat anterior un atac cu rachete balistice.

Станом на зараз відомо про 44 постраждалих від масованого російського удару по Києву та Київщині. Ще 17 людей, на жаль, загинуло. Мої співчуття рідним та близьким. Важкий був удар: 24 балістичні ракети, 4 «циркони/онікси» та ще 115 дронів, значна частина з них реактивні. Основна… pic.twitter.com/MsqNM3kR94
- Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 5, 2026
Mai bine de cinci ore mai târziu, un fum dens se ridica deasupra Kievului, iar un miros de ars persista în aer, potrivit unei jurnaliste AFP.

Autorităţile au constatat apoi consecinţele atacurilor în "peste şapte locuri", în cartierele Golosiivski, Desnianski, Obolonskâi şi Sviatoşinski, potrivit Administraţiei Militare a oraşului Kiev.
"Incendii au izbucnit în depozite, afectând o zonă întinsă", a anunţat ea.

"Infrastructură rezidenţială" a fost de asemenea avariată, a precizat administraţia militară.
"În districtul Golosiivski, două persoane rănite au fost scoase dintre dărâmăturile unui depozit care a fost distrus", a anunţat pe Telegram primarul Vitali Kliciko.

Potrivit serviciilor ucrainene de urgenţă, armata rusă a folosit drone şi rachete balistice.
Potrivit serviciilor naţionale de urgenţă, acest atac a provocat incendii la depozite şi instalaţii logistice în regiune.
WILDBERRIES
La peste patru ani de la lansarea invaziei Ucrainei de către Rusia, atacurile s-au intensificat de ambele părţi ale frontului şi se soldează cu un număr tot mai mare de victime civile.
În ultimele luni Kievul le-a cerut aliaţilor săi să-i furnizeze rachete Patriot suplimentare, pentru a-şi proteja spaţiul aerian de atacuri ruse cu rachetă balistică.
Sâmbătă, zece persoane au fost ucise, iar alte 30 au fost rănite într-un atac rus la Kiev şi în regiunea capitalei, potrivit autorităţilor locale.
Tot sâmbătă, o navă aparţinând agenţiei ruse a energiei atomice Rosatom a fost scufundată la Marea Neagră de două drone ucrainene, fără să facă victime.
Ucraina şi-a intensificat în ultimele săptămâni atacurile împotriva unor infrastructuri civile ruseşti, mai ales logistice şi energetice.
Potrivit autorităţilor ruse, cinci persoane au fost ucise marţi într-un atac ucrainean cu dronă în regiunea Moscova, unde Kievul a vizat depozite ale gigantului comerţului electronic rus Wildberries - ţintit în ultimele zile.
Este vorba despre un bilanţ mare în regiunea Moscova, situată la câteva sute de kilometri de front.
De partea ucraineană, în regiunea Sumî (nord-est), doi copii şi o persoană în vârstă au fost ucise într-un atac rus cu bombe ghidate în noaptea de luni spre marţi.
Cadavrele a două fete au fost găsite în dărâmăturile locuinţei lor, potrivit guvernatorului regiunii Sumî Oleg Grîgorov.
În alt atac rus, la Mîkolaiv, în sudul Ucrainei, a fost ucisă o femeie în vârstă de 89 de ani, a anunţat şeful Administraţiei Militare a regiunii, Gheorghi Raşetilov.
NICIO RACHETĂ DOBORÂTĂ
Ucraina nu a putut să doboare nicio rachetă rusească în atacul soldat cu 15 morţi la Kiev şi în regiunea capitalei în noaptea de marţi spre miercuri, anunţă miercuri într-un raport zilnic Forţele Aeriene ucrainene.

Armata rusă a tras 115 drone şi 28 de rachete de mare viteză - balistice - în aceste atacuri, anunţă Forţele Aeriene ucrainene.
Armata a doborât toate dronele, fără să menţioneze vreo rachetă doborâtă.
Kievul deplânge de mai multe săptămâni o lipsă cruntă de muniţie antibalistică, care permite interceptarea acestui tip de rachetă.




























