Punct de trecere a frontierei, deschis temporar în 5 weekenduri pentru trecerea graniţei spre Serbia cu bicicleta sau cu ambarcaţiuni

Punct de trecere a frontierei, deschis temporar în 5 weekenduri pentru trecerea graniţei spre Serbia cu bicicleta sau cu ambarcaţiuni

Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră Române a aprobat, şi în acest an, trecerea graniţei către Serbia. Aceasta se va putea face fie pe bicicletă, pe pista care leagă Timişoara de Zrenjanin (Serbia), fie pe Bega, cu ambarcaţiuni.

“La iniţiativa Consiliului Judeţean Timiş, în colaborare cu autorităţile române şi sârbe, va fi deschis temporar un punct de trecere a frontierei în zona comunei Uivar, judeţul Timiş. Acesta va funcţiona pe pista de biciclete amenajată de-a lungul canalului Bega, între Timişoara (România) şi Zrenjanin (Serbia)”, au transmis, vineri, reprezentanţii Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara.

Punctul de trecere va avea următorul program de funcţionare:

- 28-29 martie, între orele 08:00–20:00;

- 25-26 aprilie, între orele 08:00–20:00;

- 02-03 mai, între orele 08:00–20:00;

- 7-8-9-10 mai, între orele 08:00–20:00;

- 29-30-31 mai, între orele 08:00–20:00 (inclusiv pentru traversare pe apă).

Potrivit sursei citate, scopul acestei deschideri temporare este de a încuraja mobilitatea transfrontalieră şi de a atrage vizitatori în contextul evenimentelor culturale desfăşurate pe ambele maluri ale canalului Bega, în România şi Serbia.

Cei care vor să treacă graniţa în ţara vecină trebuie să deţină un document de călătorie valabil – carte de identitate sau paşaport. În cazul minorilor este obligatorie prezentarea tuturor documentelor legale necesare pentru ieşirea din ţară.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră