Arad: Dosar penal pe numele unui tânăr care a adus în ţară un pistol pe care nu l-a declarat şi a folosit arma fără să aibă permis

Arad: Dosar penal pe numele unui tânăr care a adus în ţară un pistol pe care nu l-a declarat şi a folosit arma fără să aibă permis

Poliţiştii din judeţul Arad au deschis dosar penal pe numele unui tânăr de 27 de ani care a adus în ţară, din Germania, un pistol pe care nu l-a declarat. Bărbatul a folosit arma, deşi nu deţine un permis în acest sens.

”Poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase cercetează un bărbat de 27 de ani, din Pecica, pentru trei infracţiuni. Din cercetări, a reieşit că bărbatul deţinea un pistol de calibrul 4,5 mm, fabricat în Austria, pe care l-ar fi achiziţionat din Germania şi l-ar fi introdus în România fără a-l declara. Bărbatul ar fi utilizat pistolul, şi nu este deţinător legal de armă, conform legii”, a transmis, sâmbătă, IPJ Arad.
 
Poliţiştii au deschis pe numele bărbatului un dosar penal pentru contrabandă calificată, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi uz de armă neletală, fără drept.
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră