Guvernul a adoptat, în ultima şedinţă dinaintea moţiunii de cenzură, o Ordonanţă care stabileşte că terenurile agricole degradate aflate în proprietatea statului vor putea fi utilizate pentru dezvoltarea proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile. ”România evită o penalizare de 771 de milioane de euro, fonduri europene”, anunţă Executivul.
"Ordonanţa de Urgenţă adoptată de Guvern stabileşte cadrul legal pentru utilizarea terenurilor agricole degradate aflate în proprietatea statului şi face parte din angajamentele asumate de România prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Prin îndeplinirea acestui angajament, România evită o penalizare de 771 de milioane de euro, fonduri europene", anunţă, marţi, Guvernul, într-un comunicat de presă.
Potrivit Executivului, utilizarea acestor terenuri pentru dezvoltarea proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile creează premisele valorificării unor suprafeţe care, în prezent, nu sunt utilizate în scop agricol.
"Actul normativ urmăreşte, de asemenea, simplificarea şi digitalizarea procedurilor, precum şi reducerea termenelor de autorizare a proiectelor pentru producerea de energie din surse regenerabile amplasate pe terenurile aflate în administrarea Autorităţii Naţionale pentru Administrarea Domeniilor Statului, Pescuit şi Acvacultură. Această măsură contribuie la dezvoltarea economică a zonelor rurale şi la creşterea capacităţilor de producţie a energiei din surse regenerabile", mai arată Executivul.
Ministerul Agriculturii precizează, într-un comunicat de presă, că actul normativ face parte din angajamentele asumate de România prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).
"Se desemnează zone de accelerare prin includerea terenurilor degradate administrate de Autoritatea Naţională de Administrare a Domeniilor Statului, Pescuit şi Acvacultură pentru investiţiile în surse regenerabile de energie, iar procedura de autorizare pentru astfel de proiecte va avea o durată maximă de 6 luni. Prin această reformă contribuim la accelerarea tranziţiei către o energie verde şi, totodată, valorificăm terenurile degradate ale statului, deschizându-le către investiţii în energie regenerabilă, prin proceduri simplificate şi accelerate. Totodată, prin îndeplinirea acestui angajament asumat prin PNRR, facem un pas major pentru a evita o penalizare de 771 de milioane de euro - fonduri europene care vor putea fi astfel utilizate pentru dezvoltarea ţării," a declarat ministrul Agriculturii, Tánczos Barna.
Printre principalele măsuri adoptate se numără:
- stabilirea cadrului normativ pentru utilizarea terenurilor degradate aflate în proprietatea statului;
- reglementarea procedurii de concesionare prin licitaţie publică, inclusiv condiţiile de derulare, termenele şi clauzele contractuale;
- stabilirea duratei contractelor de concesiune şi a posibilităţii de prelungire a acestora;
- măsuri pentru simplificarea şi digitalizarea procesului de autorizare, inclusiv prin mecanisme de aprobare tacită.




























