Marile reţele de retail susţin că legea "51% alimente româneşti în hipermarket" este astfel formulată încât îi favorizează pe producătorii din Bulgaria şi Ungaria, care au acelaşi statut cu cei din România

Marile reţele de retail susţin că legea "51% alimente româneşti în hipermarket" este astfel formulată încât îi favorizează pe producătorii din Bulgaria şi Ungaria, care au acelaşi statut cu cei din România

Legea care obligă marele reţele de hipermarketuri să vândă cel puţin 51% alimente româneşti nu-i ajută, în realitate, pe producătorii români, pentru că obligă marile reţele comerciale să încheie contracte cu producători regionali, categorie în care intră şi producătorii din Bulgaria şi Ungaria, a declarat luni, pentru News.ro, vicepreşedintele Asociaţiei Marilor Reţele Comerciale din România (AMRCR), Florin Căpăţână. În plus, preţurile ar putea creşte, deoarece retailerii nu mai pot factura către producători anumite servicii precum logistică, marketing şi promovare.

Recomandările editorilor