Isărescu le-a spus bancherilor străini că legea dării în plată este o derogare de la Codul Civil

Guvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), Mugur Isărescu, a afirmat, joi, că legea dării în plată, proiect discutat în prezent în parlament, reprezintă o derogare de la legislaţia în vigoare pentru că vine în contradicţie cu Codul Civil şi cu legile bancare, precizând că a fost întrebat de un bacher străin, care cunoştea dezbaterea din România, dacă o astfel de lege poate intra în vigoare într-o ţară europeană.

Recomandările editorilor
Ultima oră