YouTube renunţă la funcţia de mesagerie

YouTube renunţă la funcţia de mesagerie

YouTube va renunţa, în septembrie, la funcţia care permite utilizatorilor să schimbe mesaje şi să îşi împărtăşească videoclipuri.

YouTube Messages, care a fost introdusă în ianuarie 2017, va fi dezactivată pe 18 septembrie, scrie Variety.

„Ne reevaluăm constant priorităţile şi am decis să stopăm funcţia de mesagerie a YouTube, pentru că ne concentrăm pe îmbunătăţirea discuţiilor publice”, a declarat un angajat al companiei. 

YouTube Messages permite utilizatorilor să schimbe păreri, să împărtăşească videoclipuri şi chiar să creeze un grup de discuţie de până la 30 de persoane.

Funcţia a fost iniţial lansată pentru aplicaţia mobilă.

Utilizatorii care au folosit-o îşi pot descărca arhivele de mesaje prin serviciul Takeout al YouTube.

YouTube Messages s-a vrut a fi un răspuns la funcţiile similare ale Snapchat şi Instagram. Anul trecut, platforma a introdus serviciul Stories.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră