Meciul Viktoria Plzen - FCSB, difuzat de TVR 1, miercuri, a fost urmărit de peste 1,3 de milioane de telespectatori la nivel naţional, pe întregul interval de difuzare, 21.16 - 23.05, calificarea echipei antrenate de Nicolae Dică în play-off-ul UEFA Champions League situând principalul post public de televiziune pe prima poziţie în clasamentul audienţelor serii.

La nivel naţional, meciul a fost urmărit de 1.312.000 de telespectatori, partida înregistrând un rating mediu de 7,3% şi o cotă medie de piaţă de 18,1%, potrivit datelor furnizate de Kantar Media, informează TVR.

În ceea ce priveşte publicul din mediul urban, partida retur din turul 3 preliminar al UEFA Champions League a fost urmărită de 724.000 de telespectatori (rating mediu 7,4%, share mediu 18,7%), dintre care 304.000 reprezintă targetul comercial (6,7% rating mediu, respectiv 19,8% cotă medie de piaţă).

Finalul meciului a adus cei mai mulţi microbişti în faţa micilor ecrane. Astfel, ”minutul de aur” al partidei s-a înregistrat la ora 22.58, pe toate segmentele de public: 2.138.000 de români urmăreau atunci transmisiunea directă a postului TVR 1 de la Plzen (rating 11,9%, cotă de piaţă 29,9% la nivel naţional). Pe tronsonul de public urban, 1.158.000 de persoane (rating 11,9%, cotă de piaţă 30,1%) sărbătoreau, tot atunci, victoria echipei antrenate de Nicolae Dică. Acelaşi minut a fost cel mai urmărit, la TVR 1, şi de publicul comercial, cu 485.000 de telespectatori din segmentul menţionat (rating 10,7%, cotă de piaţă 29,4%).

Meciul susţinut de Viitorul Constanţa în compania ciprioţilor de la APOEL Nicosia, transmis în direct de TVR 2, miercuri seară, a fost urmărit, în medie, de 499.000 de telespectatori la nivel naţional. Partida a înregistrat un rating mediu de 2,8% şi o cotă medie de piaţă de 7,7% la nivel naţional, în intervalul orar 20.00 - 22.32.

Din totalul de telespectatori ai partidei la nivel naţional, 313.000 fac parte din publicul urban (3,2% rating mediu, 8,7% cotă medie de piaţă), iar 121.000 reprezintă targetul comercial (2,7% rating mediu, respectiv 8,7% cotă medie de piaţă).

Formaţia FCSB a învins, miercuri, în deplasare, scor 4-1 (1-0), echipa cehă Viktoria Plzen, în manşa secundă a turului trei preliminar şi s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor. În tur, la Bucureşti, FCSB şi Viktoria Plzen au încheiat la egalitate, scor 2-2.

Formaţia FC Viitorul a fost învinsă, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 4-0 după prelungiri, de APOEL Nicosia, şi a ratat şansa de a ajunge în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce în prima manşă a turului trei preliminar a învins cu 1-0. Constănţenii vor evolua în play-off-ul Ligii Europa.

FCSB va juca în play-off-ul Ligii Campionilor, iar Viktoria Plzen în play-off-ul Ligii Europa. Tragerea la sorţi a play-off-ului LC va avea loc vineri, la ora 13.00, la Nyon, iar o oră mai târziu va avea loc şi cea pentru Liga Europa.

În această seară, meciul Oleksandriya – Astra Giurgiu, începe la 20.00, pe TVR 2, iar întâlnirea dintre Athletic Bilbao şi Dinamo Bucureşti poate fi urmărită în direct de la ora 21.45, la TVR 1 şi TVR HD. Ambele partide de Europa League vor fi precedate şi urmate de ediţii dedicate ale emisiunii ”Repriza a treia”.