Meciul Polonia – România pentru calificarea la Cupa Mondială 2018 din Rusia, disputat, sâmbătă seară, pe Stadionul Naţional din Varşovia, transmis în direct de TVR 1, a fost lider de audienţă pe toate categoriile de public, când a fost urmărit de peste 1,4 de milioane de telespectatori la nivel naţional, pe întregul interval de difuzare, între 21.46 şi 23.37.

La nivel naţional, meciul naţionalei a fost urmărit, în medie, de 1.474.000 de telespectatori, TVR 1 înregistrând un rating mediu de 8,2% şi o cotă medie de piaţă de 20,2%, informează TVR.

În ceea ce priveşte publicul din mediul urban, partida Polonia-România a fost urmărită de 914.000 de telespectatori (rating mediu 9,4%, cotă medie de piaţă 23,5%), dintre care 378.000 reprezintă targetul comercial (8,3% rating mediu, respectiv 24,4% cotă medie de piaţă).

Cel mai urmărit moment al meciului de sâmbătă seară s-a înregistrat la ora 22.31, când 1.777.000 de telespectatori din toată ţara urmăreau transmisiunea directă a postului TVR 1 de pe Stadionul Narodowy (9,9% rating, 22,8% cotă de piaţă).

Cel mai urmărit minut de către publicul urban a fost la 22.57, când 1.117.000 de telespectatori din segmentul menţionat urmăreau meciul (11,5% rating, 28,6% cotă de piaţă).

Pe tronsonul de public comercial, minutul cel mai vizionat s-a înregistrat la 22.59, când 486.000 de persoane (10,7% rating, 29,4% cotă de piaţă) au urmărit jocul naţionalei de fotbal, transmis de TVR 1.

Întâlnirea Polonia-România a fost comentată de Marian Olaianos şi Emil Hossu-Longin.

”Tricolorii” au susţinut, sâmbătă seară, cel de-al şaselea meci în turneul de calificare la Cupa Mondială FIFA Rusia 2018, ”ultima şansă” pentru elevii lui Christoph Daum în ceea ce priveşte trecerea în următoarea etapă a competiţiei. Meciul a fost transmis în direct şi la TVR HD şi TVR+.

Reprezentativa României a fost învinsă de selecţionata Poloniei, scor 3-1 (1-0), sâmbătă, la Varvoşia, în etapa a şasea a grupei E de calificare la Cupa Mondială din 2018. Toate golurile polonezilor au fost marcate de Robert Lewandowski. Lewandowski a marcat în minutele 28 (penalti), 57 şi 62 (penalti). Pentru "tricolori", Stancu a înscris în minutul 76.

Din grupa E de calificare la Cupa Mondială FIFA Rusia 2018 mai fac parte, alături de reprezentativele României şi Poloniei, naţionalele Danemarcei, Muntenegrului, Armeniei şi Kazakhstanului. Următorul meci pe care îl va avea naţionala după întâlnirea de sâmbătă, de la Varşovia, va fi pe 1 septembrie, acasă, în compania reprezentativei Armeniei.

TVR transmite în direct şi în exclusivitate toate meciurile Naţionalei de fotbal a României din preliminariile Cupei Mondiale FIFA Rusia 2018.

România–Danemarca este cel mai vizionat meci la TVR 1 al reprezentativei de fotbal a României din preliminariile Cupei Mondiale FIFA Rusia 2018. Urmărit în medie de 2.624.000 de telespectatori, meciul România–Danemarca este urmat în acest top de: România-Polonia (2.525.000 de telespectatori), Kazahstan–România (cu 2.021.000 de telespectatori), România–Muntenegru (1.841.000 de telespectatori), Armenia–România (cu 1.709.000 de telespectatori) şi Polonia-România (cu 1.474.000 de telespectatori).