Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii.

La Ploieşti, gazdele au deschis scorul în minutul 11, prin Grozav, care a înscris din pasa lui Sergiu Hanca. Arădenii au marcat şi ei, în minutul 55, când Omondi a şutat extraordinar de la distanţă, dar golul, iniţial validat, a fost anulat după analiza VAR, pentru că Luckassen a comis henţ într-o fază anterioară. Oaspeţii au reuşit totuşi egalarea, în minutul 83, prin Claudiu Micovschi, şi meciul s-a încheiat 1-1.

UTA e pe locul al treilea în play-out, cu 28 de puncte, în timp ce Petrolul ocupă poziţia a 5-a, cu 26 de puncte.

PETROLUL: Zima - Hanca, P. Papp, Huja, V. Ţicu – Jyry (Dumitriu 87), Seto – Al. Musi (I. Răducan 88), Jair (Işfan 67), Grozav (Garutti 76) – Irobiso (Berisha 67). ANTRENOR: Laszlo Balint

UTA ARAD: Fl. Iacob - Căpuşă, Conte, Stolnik, Diogo Rodrigues (K. Lawrence 84) - Omondi, Marcelo Freitas (Tudorie 74), C. Mihai (Vulturar 74), Micovschi (R. Pop 90+1) – Ezekiel (Joao Pedro 74), Luckassen. ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Seto 42

Arbitri: Horia Mladinovici - Mihai Marius Marica, Mircea Orbuleţ - Valentin Naidin Arbitri VAR: Sorin Costreie - Mihăiţă Necula

Observator: Eduard Dumitrescu