Echipa CFR Cluj a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia bucureşteană FCSB, în etapa a noua din play-off-ul Superligii. FCSB urmează să primească trofeul de campioană a României.

La ultimul meci disputat pe teren propriu de noua echipă campioană a României, FCSB, a fost stabilit un nou record de asistenţă pentru Arena Naţională: 54.673 de spectatori prezenţi la sărbătoarea titlului câştigat de bucureşteni.

Meciul a început cu şutul peste poartă al lui Florinel Coman, din minutul 6, pentru ca trei minute mai târziu Chiricheş să scoată din faţa porţii goale şutul lui Bîrligea. În minutul 23 Răzvan Sava a respins balonul trimis de Şut, iar după o jumătate de oră Radunovic a pus un picior salvator la şutul lui Deac. În minutul 60 Coman a nu l-a putut învinge pe Sava la o acţiune frumoasă a gazdelor şi tot Coman a şutat slab în minutul 69, obligându-l însă pe portarul clujenilor să respingă în corner. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 76, prin superba foarfecă a lui Otele şi s-au impus cu 1-0, aflându-se pe locul 2, cu 43 de puncte. CFR nu mai poate pierde podiumul Superligii, dar mai are de luptat pentru a termina pe locul secund şi a se califica direct în cupele europene.

12 iunie - Maratonul Energiei
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Meta Estate

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Chiricheş, Radunovic (Ov. Popescu 75) - Lixandru, Şut (Pandele 90), Olaru - Oct. Popescu (David Popa 82), Al. Băluţă (Miculescu 46), Fl. Coman (Antwi 75). ANTRENOR: Elias Charalambous

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Boben, Kresic, Camora - Muhar, K. Keita, Tachtsidis (Fică 89) – Deac (Aly Abeid 89), Bîrligea (P. Michael 81), Otele (C. Manea 86). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Chiricheş 5 / Muhar 35

Arbitri: Sebastian Colţescu - George Florin Neacşu, Marius Badea - Iulian Dima

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Adrian Vornicu

Observator: Augustus Constantin