Echipa CFR Cluj a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, în etapa a şaptea din play-off-ul Superligii. Covăsnenii au avut doi jucători eliminaţi în prima repriză.

Prima repriză a meciului din Gruia a fost una cu multe evenimente. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 6, prin Karlo Muhar, care a înscris din centrarea lui Deac. În minutul 19 arbitrul Marcel Bîrsan a acordat penalti pentru oaspeţi şi Alimi a transformat egalând situaţia pe tabelă.  În minutul 21 Adrian Oroian a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben în decurs de numai şapte minute, dar Sepsi a rămas în numai opt jucători de câmp în minutul 45+2, când Florin Ştefan a fost eliminat cu cartonaş roşu direct. Cu doi jucători în plus, clujenii nu au reuşit să înscrie, deşi Otele a trimis în bară în minutul 57, urmat de Bîrligea, în minutul 84. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 90+6, prin Muhar şi scorul final a fost 2-1. CFR Cluj este pe locul 2, cu 37 de puncte, în timp ce Sepsi are 28 de puncte şi e pe locul 6.

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Boben, Kresic (El Kaddouri 72), Camora (Aly Abeid 78) - Muhar, K. Keita (Avounou 46), Tachtsidis - Deac, P. Michael (Bîrligea 62), Fică (Otele 46). ANTRENOR: Francisc Dican

SEPSI: Niczuly - Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - M. Ştefănescu (Debeljuh 63), Alimi, Kallaku (Aganovic 63), Fl. Ştefan - Safranko, K. Varga (Popşa 63; R. Varga 78). ANTRENOR: Bernd Storck

Cartonaşe galbene: Tachtsidis 7, Fică 19, Camora 72, Bîrligea 87 / Oroian 13, K. Varga 22, Ninaj 54, Niczuly 83, Aganovic 90+6

Cartonaşe roşii: Adrian Oroian (Sepsi) min. 21, Florin Ştefan (Sepsi) min. 45+2

Arbitri: Marcel Bîrsan - Valentin Avram, Sebastian Gheorghe - Marius Omuţ

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Raul Ghiciulescu

Observator: Marcel Savaniu