Echipa italiană AC Fiorentina a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 5-1, gruparea Sassuolo, în etapa a 34-a din Serie A.

Echipa viola a marcat prima în meci, prin Sottil, în minutul 17, apoi a ratat ocazii până la finalul părţii întâi. Gazdele au majorat avantajul abia în minutul 54, prin Martinez Quarta. Sassuolo a replicat rapid, prin golul lui Thorstvedt din minutul 57, însă după numai un minut Nico Gonzalez a restabilit diferenţa de două goluri, 3-1 pentru Fiorentina. Gazdele au mai înscris odată, repede, în minutul 62, prin Barak, pentru ca Nico Gonzalez să stabilească rezultatul final în minutul 66.

AC Fiorentina e pe locul 8, cu 50 de puncte, iar Sassuolo e penultima în clasament, a 19-a, cu 26 de puncte.