Echipa naţională a Portugaliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Franţa, după ce a învins, joi, la Marsilia, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, reprezentativa Poloniei, în sferturile de finală ale competiţiei.

La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Polonezii au deschis scorul prin Lewandowski, în minutul 2, portughezii reuşind egalarea prin Renato Sanches, în minutul 33.

La loviturile de departajare pentru portughezi au marcat Ronaldo, Renato Sanches, Moutinho, Nani şi Quaresma. Pentru polonezi au înscris Lewandowski, Milik şi Glik, iar Blaszczykowski a ratat.

4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec '98), Grosicki (Kapustka '82) - Milik, Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawalka.

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu - William Carvalho (Danilo '96) - Joao Mario (Quaresma '80), Renato Sanches, Adrien Silva (Moutinho '74) - Nani, Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Partida a fost arbitrată de germanul Felix Brych, ajutat de asistenţii Mark Borsch şi Stefan Lupp. Asistenţi adiţionali au fost Bastian Dankert şi Marco Fritz, iar rezervă sârbul Milorad Mazici.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor atentatului de marţi seară de pe aeroportul Ataturk din Istanbul.

În minutul 109, un suporter a intrat pe teren şi s-a îndreptat spre Cristiano Ronaldo, dar atacantul portughez s-a ferit din calea sa. Meciul a fost întrerupt câteva momente până ce fanul a fost scos în afara gazonului.

În semifinale, Portugalia va întâlni învingătoarea partidei dintre Ţara Galilor şi Belgia, meci care va avea loc vineri, de la ora 22.00, la Lille.