Jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 3 WTA şi cap de serie 3, a câştigat, duminică, turneul de la Stuttgart, cu premii de 886.077 de dolari.

Kvitova a învins-o în finală pe sportiva din Estonia Anett Kontaveit, locul 15 mondial şi favorită 8, scor 6-3, 7-6 (2). Meciul a durat o oră şi jumătate.

Petra Kvitova a obţinut al 27-lea trofeu la simplu, al doilea din 2019 (după Sydney).

Kvitova este prima jucătoare care câştigă două titluri în acest sezon şi luni o va devansa pe Simona Halep în clasamentul WTA, ea urmând să urce pe locul doi, iar românca să coboare pe trei.

La turneul de la Istanbul, cu premii de 250.000 de dolari, croata Petra Martic, locul 40 WTA, s-a impus în finală în faţa sportivei cehe Marketa Vondrousova, numărul 46 mondial, scor 1-6, 6-4, 6-1.

Petra Martic mai are în palmares un singur titlu la simplu, cel obţinut în 2018, la Chicago.