Jucătoarea Ana Bogdan, locul 61 WTA, a fost eliminată de favorita 2, Caroline Garcia, miercuri, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Eastbourne.
Bogdan a fost învinsă de jucătoarea franceză de pe locul 5 WTA cu scorul de 6-3, 6-4, într-o oră şi 26 de minute.
Astfel, românca şi-a încheiat parcursul la turneul britanic, după ce în primul tur a trecut de Sorana Cîrstea (6-3, 2-6, 6-3) şi în optimi a pierdut în faţa lui Garcia.
Premiul obţinut de Ana Bogdan este de 10.530 de dolari şi 55 de puncte pentru tabloul principal, dar şi 25 de puncte pentru calificări.




























