Werder Bremen şi-a asigurat menţinerea în prima divizie din Germania, după ce a remizat, în deplasare, cu formaţia Heidenheim, scor 2-2, în meciul retur al barajului pentru menţinerea/promovarea în 1.Bundesliga.

Theuerkauf în minutul 3 a marcat în propria poartă, iar Heidenheim a egalat prin Kleindienst, în minutul 85.

Pentru Werder Bremen a mai marcat Augustinsson, în minutul 90+4, iar pentru Heidenheim a punctat din nou Kleindienst, în minutul 90+7, din penalti.

În tur, scorul a fost egal, 0-0.

Werder, formaţia cu cele mai multe meciuri jucate în istoria 1.Bundesliga, a terminat pe locul 18, antepenultimul în prima ligă şi a evoluat o singură dată în liga a doua, în sezonul 1980/1981.