Formaţiile Dinamo şi FC Viitorul au obţinut victorii, miercuri, în faţa echipelor Kilmarnock şi Cerno More Varna, în ultimele partide din cadrul stagiilor de pregătire din această vară.

Pentru Dinamo, au marcat împotriva formaţiei Kilmarnock, la meciul câştigat cu scorul de 3-0, în stagiul din Spania, Florin Bejan (11), Dan Nistor (67) şi Andreas Mihaiu (88).

Dinamo a evoluat în prima repriză în următoarea formulă: Straton - D. Ciobotariu, Klimavicius, Bejan, R. Grigore - Mrzljak, Răuţă - Sorescu, D. Nistor, Moldoveanu – Montini. După pauză au mai jucat Piscitelli, Moura, Bru, Brito, Mihaiu, I. Filip, D. Popa, Perovic şi G. Creţu.

Lotul dinamoviştilor va reveni joi în Capitală, primul meci oficial al noului sezon competiţional fiind programat luni, 15 iulie (ora 21.00), împotriva Viitorului Constanţa, în deplasare, în prima etapă din Liga 1, ediţia 2019-2020.

Miercuri, FC Viitorul a încheiat cu o nouă victorie seria jocurilor amicale din această vară, impunându-se cu 2-1 în faţa celor de la Cerno More Varna. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 46, prin Jorginho, dar constănţenii au întors rezultatul de pe tabelă după reuşitele lui Iancu – ‘73 penalti şi Ganea – minutul 79.

S-au disputat două reprize de câte 60 de minute.

Au evoluat:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi) - Repriza 1: Buzbuchi (41 Cojocaru) - Grosu (30 Bîrzu), Mladen, Kuipers, Filip (37 Bîrzu) - Ammari (51 Popescu), Achim, Tîrcoveanu (51 Tîrcoveanu) - Pitu - Calcan (51 Mihai), Keyta (51 Munteanu); Repriza 2: Cojocaru (80 Tordai) - Leca, Ţîru (108 Bîrzu), Iacob (101 Popescu), De Nooijer - Houri, Artean, Vînă - Măţan (101 Mălăele) - Iancu (101 Mihai), Ganea (Munteanu).

Cernomore Varna (antrenor Ilian Iliev): Dichevski - Popov, Yuchev, Rodrigo, Chavtavias - Dichev, Yordanov, Neagu - Iliev, Kardoso, Jorginho. Au mai evoluat: Dulgerov - Panov, Enchev, Stonchev, Imano, Andrade, Panayotov, Minchev, Ndongala, Kiki, Isa, Vasilev, Kostadinov, Radev, Vucov.

Primul meci oficial de după pegătire al Viitorului va avea loc sâmbătă, 6 iulie, de la ora 20.00, pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti, cu CFR Cluj, în Supercupa României.