Reprezentativa under 21 a României a învins, vineri, la Cesena, cu scorul de 4-2 (0-0), selecţionata Angliei, în etapa a doua a grupei C de la Campionatul European de tineret. Tricolorii au învins şi în prima etapă, scor 4-1 cu Croaţia, astfel că sunt pe primul loc în clasament, cu şase puncte.

Au marcat: Gray ’79, Abraham ‘87  / Puşcaş ’76 (penalti), Ianis Hagi ’85, Coman ’89, ‘90+3

0-1: Puşcaş a deschis scorul dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Kenny la Coman. Lovitura de la 11 metri a fost acordată după consultarea VAR.

1-1: Gray a egalat cu un şut de la marginea careului, lateral stânga.

1-2: Ianis Hagi a readus România în avantaj cu un şut cu stângul, din afara careului.

2-2:  Englezii au egalat din nou, prin Abraham, din şase metri.

2-3: Coman a marcat tot cu un şut din afara careului, fază la care portarul englezilor a scăpat mingea.

2-4: Acelaşi Coman a stabilit scorul final cu un şut spectaculos, trimiţând mingea la vinclu.

În prima repriză, Ivan a ratat o ocazie importantă, trimiţând mingea în bară. De asemenea, în minutul 32, un gol al lui Man a fost anulat pentru poziţie de ofsaid a lui Puşcaş, după consultarea VAR.

Pe final, englezii au avut o bară.

Componenţa echipelor:

Anglia: 1. Henderson – 3. Dasilva (23. Abraham ’77), 4. Clarke-Salter (c), 12. Kenny, 5. Tomori – 6. Dowell, 17. Barnes (11. Sessegnon ’46, 10. Foden ’57), 7. Gray – 18. Mount, 19. Calvert-Lewin, 8. Maddison. Selecţioner: Aidy Boothroyd.

România: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man (14. Dragomir ’74), 10. Hagi (16. Nedelcu ’87), 19. Ivan (7. Coman ’63) – 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: Tomori ‘89 / Băluţă ’46, Puşcaş ’77, Coman ‘90+4

Meciul a fost arbitrat de suedezul Andreas Ekberg, ajutat de compatrioţii săi Mehmet Culum şi Stefan Hallberg. Arbitru de rezervă a fost Orel Grinfeld (Israel), iar asistenţi video João Pinheiro şi Luis Godinho (ambii din Portugalia).

Înainte de joc, peste 1.000 de fani ai tricolorilor au mers împreună spre stadionul Dino Manuzzi. La partidă au fost prezenţi 8.440 de spectatori, majoritatea români.

În celălalt meci al grupei, de la ora 22.00, se întâlnesc Franţa şi Croaţia.

Echipa României a debutat cu victorie la competiţia din Italia şi San Marino, scor 4-1, cu naţionala Croaţiei, în timp ce Anglia a pierdut în ultimele minute meciul cu Franţa, scor 1-2.

În ultima etapă, la 24 iunie, vor avea loc meciurile: Franţa – România (Cesena, 22:00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22:00).

Clasament: 1. România – 6 puncte (2jocuri), 2. Franţa – 3 puncte (1 joc), 3. Anglia – niciun punct (2 jocuri), 4. Croaţia – niciun punct (1 joc)