România a câştigat, cu scorul de 2-0, meciul cu Kosovo, de pe Arena Naţională, din grupa I de calificare la Euro-2024, după ce Nicolae Stanciu a marcat în minutul 83, iar Valentin Mihăilă a majorat scorul în minutul 90+3. Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torţelor şi scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute. În minutul 42, Muriqi a fost eliminat de la echipa din Kosovo pentru cumul de cartonaşe. În minutul 61, Nicolae Stanciu a ratat un penalti.

La Bucureşti, România a început în atac meciul cu naţionala din Kosovo, dar întâlnirea a fost întreruptă în minutul 18. Gruparea Uniţi Sub Tricolor a arborat un banner ibscripţionat „Kosovo este Serbia” şi au scandat acest slogan, iar jucătorii kosovari s-au oprit din joc părăsind terenul.

Arbitrul francez Delajod a suspendat meciul pentru „comportament discriminatoriu” trimiţându-i şi pe tricolori la vestiare. Jocul s-a reluat după 50 de minute, timp în care bannerul din tribună a fost îndepărtat.

În minutul 40 Florinel Coman a cerut penalti, dar după consultarea VAR, arbitrul Willy Delajod nu a acordat nimic. După numai două minute oaspeţii au rămas în zece, după eliminarea lui Vedat Muriqi, care a primit al doilea cartonaş galben.

În repriza secundă tricolorii au primit penalti, în minutul 58, însă portarul Muric a apărat şutul lui Nicolae Stanciu. Căpitanul tricolorilor şi-a răscumpăratt greşeala în minutul 84, când a deschis scorul cu un şut din marginea careului, bară-gol. Elevii lui Edi Iordănescu au trecut prin emoţii în finalul de meci, când au pierdut balone şi au fost dominaţi. În minutul 88 Moruţan a trimis peste bară, din careu, iar în minutul 89 Alibec a trimis din careu direct în braţele lui Muric. Pe final a marcat Mihăilă (min. 90+3) şi s-a terminat 2-0 pentru tricolori, care au reuşit a treia victorie în grupă şi rămîn neînvinşi.

În grupa I conduce Elveţia, cu 14 puncte, urmată de România (12 puncte). Pe locul al treilea a căzut Israel (11 puncte), pe locul 4 se află Belarus (4 puncte), Kosovo e pe 5, cu 4 puncte, iar Andorra are două puncte şi ocupă ultimul loc în clasament.

Rezultatele înregistrate marţi seara, în grupa I din calificările Euro 2024:

Grupa I: România – Kosovo 2-0 (N. Stanciu 84, Mihăilă 90+3);

Grupa I: Israel – Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3);

Grupa I: Elveţia – Andorra 3-0 (Itten 49, Xhaka 84, Shaqiri 90+3 penalti).

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă (R. Marin 63), Bancu – Cicâldău (Olaru 77), Screciu – N. Stanciu, I. Hagi (Moruţan 71), Fl. Coman (Mihăilă 71) – G. Puşcaş (Alibec 46). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

KOSOVO: Muric – Vojvoda (Beka 81), Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova (Dresevic 63), V. Berisha (Muslija 54), Loshaj , B. Berisha (Albion Rrahmani 81) – Rashica (Hadergjonaj 54), Muriqi. SELECŢIONER: Primoz Gliha

Cartonaşe galbene: A. Burcă 9, G. Puşcaş 32, Bancu 52 / B. Berisha 14, Muriqi 18, Amir Rrahmani 32, Vojvoda 53, Loshaj 59

Cartonaş roşu: Vedat Muriqi (Kosovo) min. 42

Arbitri: Willy Delajod – Erwan Finjean, Philippe Jeanne – Thomas Leonard (toţi din Franţa)

Arbitri VAR: Benoit Millot – Stephanie Frappart (ambii din Franţa)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UPDATE

În minutul 90+3, Valentin Mihăilă a dus scorul la 2-0.

UPDATE

Nicolae Stanciu şi-a luat revanşa după penaltiul ratat şi a deschis scorul în minutul 83.

UPDATE

În minutul 61, Nicolae Stanciu a ratat un penalti acordat după un fault asupra lui Florinel Coman.

UPDATE:

La pauză, scorul este 0-0 şi kosovarii au un jucător mai puţin, după eliminarea lui Muriiqi.

UPDATE:

În minutul 18, după ce din tribune s-au aruncat torţe şi s-au auzit scandări cu tentă politică, meciul a fost întrerupt.

După ce jucătorii au stat câteva minute pe teren, arbitrul a decis ca aceştia să meargă la vestiare.

Inquam Photo/George Călin

Nicolae Stanciu şi Ianis Hagi au făcut apel la calm şi au cerut fanilor să nu mai afişeze bannerul: Kosovo e Serbia.

Jandarmii au confiscat bannerul galeriei "Uniţi sub tricolor", iar meciul s-a reluat după discuţii cu obsevatorul partidei şi apeluri de la staţia de amplificare a arenei.

Inquam Photos / George Calin

ŞTIREA INIŢIALĂ

Imnul României a fost intonat de Adda.

Înaintea meciului s-a ţinut un moment de reculegere pentru victimele cutremurului devastator din Maroc.

Componenţa echipelor:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 5. Screciu, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 14. Hagi, 15. Burcă, 20. Coman. Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 13. Mihăilă, 17. Bîrligea, 18. R. Marin, 19. Olaru, 21. Moruţan, 22. Camora, 23. Sorescu

KOSOVO: 12. Muric – 15. Vojvoda, 13. A. Rrahmani-cpt., 3. Aliti, 17. Paqarada – 10. Zhegrova, 14. V. Berisha, 19. Loshaj, 23. B. Berisha – 7. Rashica, 18. Muriqi. Selecţioner: Primoz Gliha

Rezerve: 1. Ujkani, 16. Bekaj – 2. Hadergjonaj, 4. Beka, 5. Fazliji, 6. Hajrizi, 8. Muslija, 9. Korenica, 11. Al. Rrahmani, 20. Dresevic, 21. Zeqiri, 22. Krasniqi

Meciul este arbitrat de francezul Willy Delajod.