Mijlocaşul Alexandru Cicâldău a dat o pasă de gol în meciul pe care echipa lui, Galatasaray, l-a pierdut, joi, pe teren propriu, scor 1-2, cu FC Barcelona, în manşa a II-a a optimilor de finală ale Ligii Europa. În tur, scorul a fost 0-0, astfel că echipa catalană se califică în sferturi.

Au marcat: Marcao '28 / Pedri '37, Aubameyang '49.

În minutul 28, Cicâldău a centrat dintr-un corner de pe partea dreaptă şi Marcao a înscris din plonjon.

Olimpiu Moruţan a intrat pe teren în minutul 74, în locul lui Ryan Babel. În acelaşi minut, Cicâldău a fost înlocuit cu Dervisoglu.

Celelalte rezultate:

Bayer Leverkusen - Atalanta, scor 0-1 (în tur, 2-3);

A marcat: Boga '90+2.

- La oaspeţi, Valentin Mihăilă a rămas pe banca de rezerve.

Steaua Roşie Belgrad - Glasgow Rangers, scor 2-1 (în tur, 0-3);

Au marcat: Ivanici '10, El Fardou Ben '90+3 (p) / Kent '56.

Monaco - Braga, scor 1-1 (în tur, 0-2).

Au marcat: Disasi '90 / Ruiz '20.

Eintracht Frankfurt - Betis Sevilla, scor 1-1 după prelungiri (în tur, 2-1);

Au marcat: Hinteregger '120+1 / Iglesias '90.

Olympique Lyon - FC Porto, scor 1-1 (în tur, 1-0);

Au marcat: Mussa Dembele '13 / Pepe '27.

West Ham United - FC Sevilla, scor 2-0 după prelungiri (în tur, 0-1).

A marcat: Soucek '39, Iarmolenko '112.

Echipele FC Barcelona, Atalanta, Rangers, Braga, Lyon, Eintracht Frankfurt şi West Ham United au obţinut calificarea în sferturi.

RB Leipzig este direct calificată în sferturi, după ce formaţia Spartak Moscova a fost exclusă din competiţie din cauza invadării Ucrainei de către Rusia.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturi şi semifinale va avea loc, vineri, de la ora 14.30, la Nyon. Sferturile au loc la 7 şi 14 aprilie, semifinalele, la 28 aprilie şi 5 mai, iar finala, la 25 mai, la Sevilla.