Echipa FC Botoşani a învins vineri, în deplasare, echipa UTA Arad, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a 4-a din play-out-ul Superligii.

FC Botoşani a deschis scorul la Arad prin Mailat, în minutul 12, şi l-a majorat în minutul 35, când tot Mailat a înscris cu un şut de la distanţă, profitând de o gafă a portarului Kucher.

În minutul 72 arădenii au cerut penalti pentru un presupus henţ al lui Pius, arbitrul Andrei Chivulete a dictat iniţial lovitură de pedeapsă, dar, după consultarea sistemului VAR, a revenit asupra deciziei. În minutul 90+3 Keseru a trimis în bară o lovitură liberă.

Cu această victorie FC Botoşani este pe locul 3 în play-out-ul Superligii, cu 26 de puncte, la doar un punct de lider.

UTA are 18 puncte şi este pe locul 8, de baraj.

UTA ARAD: Kucher - R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Roger (Otele 68) – P. Anton (Cascini 46), Batha (Keseru 77) – Postolachi (Aly Abeid 46), Ubbink (Willie Barbosa 46), R. Pop – Milosevic. ANTRENOR: Laszlo Balint

FC BOTOŞANI: Ducan - Petro, Şeroni, Pius, Ţigănaşu – Dican (Golofca 90), Ed. Florescu (Cioiu 74), A. Ivanov – A. Dragu (Sekou Camara 73), M. Roman II (Sadiku 90), Mailat (Burlacu 90). ANTRENOR: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Anton 11, Ubbink 42 / Dican 29, Mailat 58, Patache 59, Burlacu 90+3

Arbitri: Andrei Chivulete - Florin Danşa, Andrei Constantinescu

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic - Constantin Ghiciulescu