Echipa Poli Iaşi a încheiat la egalitate luni, pe teren propriu, scor 1-1, meciul disputat în compania formaţiei FC Botoşani, în etapa a noua din Superligă.

După o primă repriză fără gol, dar cu câteva faze de poartă, oaspeţii au deschis scorul în startul reprizei secunde, când Şeroni a primit de la Eduard Florescu şi l-a învins pe Silviu Lung jr. FC Botoşani a avut un gol anulat, la Pinson, în minutul 65, iar gazdele au profitat, egalând în minutul 69, prin Gheorghiţă. S-a încheiat la egalitate 1-1, Poli Iaşi ocupă locul 14, cu 7 puncte, iar FC Botoşani rămâne pe ultimul loc, cu 5 puncte.

POLI IAŞI: S. Lung - Martac, F. Ilie, Samayoa, R. Ispas (Stefanovic 88) – Alin Roman, M. Bordeianu (A. Ciobanu 46), Marchioni – A. Gheorghiţă (S. Buş 88), Vojtus (Harrison 46), R. Ion (Luis Phelipe 57). ANTRENOR: Leo Grozavu

FC BOTOŞANI: Ducan - Adams, Junior Pius, Şeroni, Ţigănaşu - G. David (Cărăuşu 31), V. Dican, Ed. Florescu, Pinson (Cioiu 68) - M. Ilicic (R. Benzar 68), Kablan Davy N'Goma (Zabou 87). ANTRENOR: Dan Alexa

Cartonaşe galbene: Leo Grozavu 89 / G. David 14, Junior Pius 71

Arbitri: Ionuţ Coza - George Florin Neacşu, Mihăiţă Necula - Iulian Călin

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru - Robert Avram

Observator: Marian Dorobanţu