Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci al etapei a şasea din play-out-ul Superligii. Golul victoriei a fost înscris în minutuo 90+9, dintr-un penalti acordat după consultarea VAR.

Oaspeţii au trimis în bara transversală în minutul 25, prin Mihai Roman II. În repriza secundă, minutul 65, portarul Ducan a respins în transversală un balon, iar Irobiso nu a putut înscrie, trimiţând peste poartă. În al patrulea minut al prelungirilor, Junior Pius a ridicat piciorul prea sus la un duel în careu cu Paul Papp. Arbitrul Szabolcs Kovacs nu a acordat nimic iniţial, dar a fost chemat la marginea terenului din camera VAR şi, după consultarea probei video, a decis să acorde penalti pentru Petrolul. A executat Budescu, transformând impecabil.

Petrolul are 31 de puncte şi este pe locul secund în play-out, egalând-o la puncte pe FCU Craiova. FC Botoşani este pe locul al patrulea, cu 27 de puncte.

PETROLUL: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borţa (Budescu 67), Seto (Purtic 83), Jefferson (Diomande 90), Ţicu - Doua, Irobiso (R. Moldoveanu 83), Grozav. ANTRENOR: Florin Pârvu

FC BOTOŞANI: Ducan - Petro, Junior Pius, Şeroni (Sadiku 59), Ţigănaşu - Dican – Dragu (Pinson 59), Ed. Florescu (Golofca 88), A. Ivanov (Cioiu 59), Mailat - M. Roman II (Sekou Camara 90+3). ANTRENOR: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Doua 37, Papp 89 / Ţigănaşu 36, A. Ivanov 52, Junior Pius 90+4

Arbitri: Kovacs Szabolcs - Orbuleţ Mircea, Urzică Vladimir

Arbitri VAR: Chivulete Andrei Florin - Popescu Adrian