Echipa Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia campioană a României, Farul Constanţa, în etapa a 21-a din Superligă.

Farul a înscris încă din minutul 2, prin Louis Munteanu, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Giuleştenii au replicat prin ocazia lui Borja Valle, şut pe lângă poartă, în minutul 8. După cinci minute Vînă a lovit bara, iar Funsho Bamgboye a trimis pe lângă poartă în minutul 23. Gazdele au mai avut un gol anulat în minutul 45+2, la Artean, şi încă unul în minutul 59, la Mazilu, jucător aflat la ultimul meci pentru constănţeni. S-a încheiat 0-0, iar Rapid se află la al şaselea meci consecutiv fără victorie în Superligă, dintre acestea patru fiind rezultate de 0-0.

Echipa lui Cristiano Bergodi ocupă locul 3 în clasament, cu 33 de puncte. Farul are 30 de puncte şi este pe poziţia a cincea.

FARUL: Aioani – D. Sîrbu (D. Grosu 46), K. Boli, M. Popescu, Dussaut - Vînă, Artean, Grameni (Diogo Queiros 74), Budescu (M. Grigoryan 87) - Ad. Mazilu (Rivaldinho 75), L. Munteanu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

RAPID: H. Moldovan - I. Cristea, Săpunaru, P. Iacob, Braun – Funsho Bamgboye (El Sawy 70), C. Cîrjan, Al. Albu, Papeau - Al. Ioniţă II (K. Soni 64), Borja Valle. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Grameni 33, L. Munteanu 41, Budescu 60 / Papeau 87, K. Soni 88, C. Cîrjan 90+3

Arbitri: Marcel Bîrsan - Valentin Avram, Daniel Mitruţi - Marius Badea

Arbitri VAR: Florin Andrei - Marius Badea

Observator: Augustus Constantin