Echipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), cu formaţia spaniolă Villarreal, în etapa a doua a grupei L a Ligii Europa.

Villarreal a deschis scorul prin Santos Borre, în minutul 9, Steaua reuşind egalarea prin Muniru, în minutul 20.

0-1: Santos Borre a primit un balon pe culoar, l-a devansat pe Toşca şi a înscris printre picioarele lui Niţă.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

1-1: Portarul Andres a scăpat printre picioare un balon centrat din partea stângă şi Muniru a înscris din apropiere.

Steliştii au cerut un penalti în minutul 50, după ce balonul centrat de De Amorim l-a lovit în mână pe Rukavina.

Steaua Bucureşti: Niţă - Tamaş, Moke, Toşca, Momcilovici - Bourceanu, Muniru - Ad. Popa (Jakolis '77), Boldrin, De Amorim (Ov. Popescu '89) - Golubovici (Fl. Tănase '77). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Villarreal: Andres - Rukavina, Musacchio, Bonera, Jose Angel - N'Diaye, Bruno Soriano, Jonathan, Cerişev (Roberto Soriano '73) - Pato (Samu Castillejo '63), Santos Borre (Bakambu '82). Antrenor: Fran Escriba.

Cartonaşe galbene: Santos Borre '55, Rukavina '74, N'Diaye '76.

Arbitri: Evgheni Aranovski (central) - Oleksandr Voitiuk, Serghei Bekker (asistenţi) - Anatoli Abdula, Anatoli Jabcenko (adiţionali) - Semen Şlonciak (rezervă) - toţi Ucraina.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 13.231 de spectatori.