Jucătorul elveţian de tenis Stan Wawrinka, locul 17 ATP şi cap de serie numărul 7, s-a retras din turneul de la Basel, înaintea partidei din sferturi, cu compatriotul său Roger Federer, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 1.

Wawrinka l-a învins greu, joi, în optimi, cu scorul de 6-3, 3-6, 7-5, pe americanul Francis Tiafoe, locul 48 ATP, după un meci de peste două ore şi jumătate.

Învingătorul a acuzat dureri la spate şi a decis să declare forfait pentur meciul cu Federer.

În aceste condiţii, Roger Federer, deţinătorul trofeului, după ce l-a învins anul trecut în finală pe Marius Copil, va aştepta meciul dintre grecul Stefanos Tsitsipas, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 3, şi sârbul Filip Krajinovici, locul 46 ATP, pentru a-şi afla adversarul din ultimul act.

În celelalte două sferturi se vor disputa partidele Reilly Opelka (SUA), locul 37 ATP - Roberto Bautista Agut (Spania), locul 10 ATP şi cap de serie numărul 4, şi Jan-Lennard Struff (Germania), locul 41 ATP - Alex de Minaur (Australia), locul 28 ATP.