Reprezentativa Spaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Euro-2020, după ce a învins, luni, la Copenhaga, cu scorul de 5-3, după prelungiri, selecţionata Croaţiei, în optimile competiţiei.

Pentru Spania au marcat Sarabia '38, Azpilicueta '57, Ferran Torres '77, Morata '100 şi Oyarzabal '103, în timp ce pentru Croaţia au înscris Pedri '20 (autogol), Orsic '85 şi Pasalic '90+2.

Au evoluat următoarele echipe:

Spania: Simon - Azpilicueta, E. Garcia (P. Torres '72), Laporte, Gaya (Alba '78) - Koke (Fabian '78), Busquets (Rodri '101) , Pedri - Sarabia (Olmo '71), Morata, F. Torres (Oyarzabal '88). Selecţioner: Luis Enrique

Croaţia: Livakovic - Juranovic (Brekalo '74), Vida, Caleta-Car, Gvardiol - Modric (Ivanusec '113), Brozovic, Kovacic (Budimir '79) - Vlasic (Pasalic '79), Petkovic (Kramaric '46), Rebic (Orsic '67). Selecţioner: Zlatko Dalic

Meciul a fost arbitrat de turcul Cüneyt Çakır. Asistenţi au fost Bahattin Duran şi Tarik Ongun, iar rezervă suedezul Andreas Ekberg. Arbitri pentru sistemul VAR au fost delegaţi germanii Bastian Dankert, Christian Dingert şi Christian Gittelmann, precum şi polonezul Pawel Gil.

În sferturi, Spania va evolua cu învingătoarea meciului dintre Franţa şi Elveţia, programat de la ora 22.00, pe Arena Naţională.