Reprezentativa Serbiei a învins, vineri seară, la Vilnius, cu scorul de 1-0, selecţionata Lituaniei, într-un meci din Grupa 4 a Seriei C din cadrul Ligii Naţiunilor, din care face parte şi România.

Golul a fost marcat de Dusan Tadic, în minutul 38, din penalti. Acelaşi Tadic a ratat un penalti în minutul 83.

Lituania: Setkus – Baravykas, Zulpa, Jankauskas, Klimavicius, Vaitkunas – Slivka, Verbickas (Sernas ’72), Kuklys (Vorobjovas ’46), Novikovas – Cernych. Selecţioner: Edgaras Jankauskas.

Serbia: Dmitrovic – Rukavina, Veljkovic, Milenkovic, Rodic (Kolarov ’77) – Maksimovic, Matic (Lukic ’82) – Zivkovic, Tadic, Kostic – Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic.

Tot vineri, România a remizat cu Muntenegru, scor 0-0.

În etapa a doua a Grupei 4, programată luni, naţionala României va întâlni în deplasare Serbia, iar Muntenegru va juca împotriva Lituaniei, la Podgorica.Ambele partide sunt programate la ora 21.45.