Campioana şi deţinătoarea Cupei României, Sepsi Sfântu Gheorghe, s-a calificat joi, pe teren propriu, la Turneul Final Four al Cupei, după ce a eliminat formaţia Olimpia Braşov. Scor general: 240-101.

Ambele meciuri din sferturi s-au jucat pe terenul celor de la Sepsi, care au obţinut calificarea fără probleme în semifinale, după 125-46 (tur) şi 115-55 în partida retur de joi. Scor general: 240-101.

În celelalte meciuri din turul sferturilor s-au înregistrat rezultatele: CSM Târgovişte - Phoenix Constanţa 56-77, CSM Alexandria - Sirius Tîrgu Mureş 64-64 şi FCC Baschet Arad - CSM Satu Mare 64-75. În Cupa României, meciurile se pot termina şi la egalitate în faza dublelor manşe.

Partidele retur vor avea loc în 5-6 ianuarie.

Câştigătoarele din faza sferturilor de finală se califică la Turneul Final Four, programat în 26-27 februarie 2022.