Campioana en-titre şi deţinătoarea Cupei României, Sepsi Sfântu Gheorghe, a învins marţi, pe teren propriu, formaţia Olimpia Braşov, scor 125-46 (60-22), în manşa tur din sferturile actualei ediţii a Cupei.

Manşa retur se va juca joi, tot la Sfântu Gheorghe, după o înţelegere prealabilă a celor două echipe.

Celelalte trei partide tur din sferturi se vor juca miercuri, după programul CSM Târgovişte - Phoenix Constanţa, CSM Alexandria - Sirius Tîrgu Mureş şi FCC Baschet Arad - CSM Satu Mare.

Partida de la Arad s-a mutat la Timişoara, după ce gazdele au anunţat că prin tavanul propriei săli se scurge apă, în urma ploilor abundente din ultimele zile.

Meciurile retur ale celorlalte trei meciuri din sferturi vor avea loc în 5-6 ianuarie.

Câştigătoarele din faza sferturilor de finală se califică la Turneul Final Four, programat în 26-27 februarie 2022.