Echipele Real Madrid şi AC Milan s-au calificat, marţi, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au eliminat în sferturile competiţiei formaţiile Chelsea, respectiv Napoli.

AC Milan, fără portarul Ciprian Tătăruşanu în lot, a remizat cu Napoli, scor 1-1, prin golurile marcate Olivier Giroud, din minutul 43, respectiv Victor Osimhen, în minutul 90+3.

În minutul 22, acelaşi Giroud a ratat un penalti pentru AC Milan, iar în minutul 82, Kvaraskvelia a ratat o lovitură de la 11 metri pentru Napoli.

În tur, milanezii s-au impus, scor 1-0.

AC Milan a ajuns în această fază a competiţiei pentru prima oară după 16 ani.

La Londra, Real Madrid s-a impus, scor 2-0, prin golurile marcate de Rodrygo, în minutele 58 şi 80.

În tur, Real Madrid a câştigat tot cu scorul de 2-0.

Partidele Bayern Munchen - Manchester City, în tur 0-3, şi Inter - Benfica, în tur 2-0, se dispută miercuri, de la ora 22.00.