Reprezentativa României a remizat, duminică, pe Arena Naţională, scor 0-0, cu selecţionata Serbiei, într-un meci din grupa 4 a seriei C a Ligii Naţiunilor, în care a jucat o repriză în inferioritate numerică şi oaspeţii au ratat un penalti.

În minutul 44, Gabriel Tamaş a fost eliminat pentru o intrare periculoasă, cu piciorul ridicat, la Gacinovici. Arbitrul a dictat eliminare pentru Tamaş şi penalti pentru Serbia. Lovitura de la 11 metri s fost ratată de Tadici, în minutul 45+1.

În minutul 85, Mitrovici a trimis mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, dar se afla în poziţie de ofsaid când a preluat balonul.

12 iunie - Maratonul Energiei. Parteneri: ACUE, Hidroelectrica
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Depozitarul Central, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Imobiliare.ro, Nordis, Meta Estate

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 4. Tamaş, 22. Săpunaru-cpt., 3. Toşca – 5. Băluţă, 18. Marin – 10. Maxim (9. Rotariu ’71), 23. Stanciu, 21. Drăguş (14. Nedelcearu ‘45+3) – 19. Ţucudean (13. Keşeru, ’80). Selecţioner: Cosmin Contra

Serbia: 12. Rajkovici – 2. Rukavina, 4. Milenkovici, 13. Veljkovici, 3. Rodici (21. Miletici ’77) – 19. Lukici, 6. Maksimovici – 14. Gacinovici (20. Milinkovici-Savici ’63), 10. Tadici-cpt., 18. Radonjici – 9. Mitrovici. Selecţioner: Mladen Krstajić

Cartonaşe galbene: Maxim ‘45+4, R. Marin ‘70 / Rodici ’65, Mitrovici ’79, Milenkovici ‘90

Cartonaş roşu: Tamaş ‘44

Meciul de pe Arena Naţională a fost arbitrat de olandezul Kevin Blom, ajutat de Rob van de Ven şi Charles Schaap, asistenţii adiţionali Allard Lindhout şi Siemen Mulder şi rezerva Bas van Dongen.

În tribune s-au aflat 48.513 de spectatori. A asistat la meci şi Gheorghe Hagi, alături de Mirel Rădoi.

Imediat după startul jocului, partida a fost întreruptă aproape două minute din cauza fumigenelor şi petardelor aprinse de fani. În prima repriză, fanii au scandat trivialităţi la adresa PSD. De asemenea, suporterii au afişat în Arena Naţională un banner cu mesajul: "Popor ingrat, idiot manipulat prin boicot copiii ţi-ai trădat”.

În aceeaşi grupă, de la ora 21.45 se va disputa meciul Lituania – Muntenegru.

Înaintea acestei confruntări, clasamentul grupei este următorul: 1. Serbia – 8 puncte; 2. România – 6 puncte, 3. Muntenegru – 4 puncte, 4. Lituania – niciun punct.

Grupa 4 a serie C programează, în ultimele două etape, următoarele partide:

17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16.00), România – Lituania (ora 21.45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21.45).