Formaţia Paris Saint-Germain, devenită campioana Franţei în acest sezon duminică, înaintea confruntării de pe teren propriu cu AS Monaco, a câştigat cu scorul de 3-1 meciul contând pentru etapa a XXXI-a.

Cele trei goluri ale învingătorilor au fost marcate de Mbappe, în minutele 15, 38 şi 55. Pentru AS Monaco a înscris Golovin, în minutul 89.

La formaţia pariziană, starul brazilian Neymar a revenit după trei luni de pauză cauzată de accidentări. Neymar a intrat pe teren la începutul reprizei a doua.

Jucătorii echipei PSG au purtat tricouri cu imaginea catedralei Notre-Dame de Paris.

Paris Saint-Germain a câştigat pentru a doua oară consecutiv titlul în Ligue 1, duminică, după ce rivala OSC Lille a remizat cu Toulouse, scor 0-0, în etapa a XXXIII-a a campionatului. OSC Lille, locul doi în clasament, are 65 de puncte, iar PSG are 84, astfel că nu mai poate fi depăşită.

Pentru PSG este al optulea titlu de campioană. Parizienii s-au mai impus în Ligue 1 în 1986, 1994, 2013, 2014, 2015, 2016 şi 2018.

Paris Saint-Germain are ocazia să câştige în acest sezon şi Cupa Franţei, competiţie în care va întâlni în finală echipa Rennes, la 27 aprilie.

În Liga Campionilor, PSG nu a trecut de optimile de finală, iar în Cupa Ligii Franţei a fost eliminată în sferturi.

Anul trecut, PSG a câştigat campionatul, Cupa, Cupa Ligii  şi Supercupa Franţei.