Presa suedeză a notat, după meciul dintre selecţionatele Suediei şi României, din preliminariile Euro-2020, că Emil Forsberg a părăsit cantonamentul naţionalei, supărat pentru că a fost schimbat în repriza a doua a partidei de la Solna.

Forsberg a fost titular şi a jucat până în minutul 68 al meciului cu România, câştigat de suedezi cu scorul de 2-1.

Duminică, federaţia suedeză a anunţat că Forsberg nu va juca în următoarea partidă a echipei naţionale, cu Norvegia, care va avea loc marţi. “Emil Fprsberg s-a resimţit după o accidentare mai veche, după meciul de ieri. După discuţii între conducerea naţionalei, jucător, staful medical şi club, s-a decis ca Emil Forsberg să părăsească echipa şi să se întoarcă la Leipzig”, se arată pe site-ul federaţiei suedeze.

Emil Forsberg, în vârstă de 27 de ani, este legitimat din 2014 la RB Leipzig.