Echipa engleză Tottenham Hotspur a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, echipa Nottingham Forest, în cadrul etapei a 27-a din Premier League. În aceeaşi etapă, Chelsea s-a impus la Leicester, scor 3-1.

Tottenham nu a avut probleme cu Nottingham Forest şi s-a impus cu 3-1, după un meci în care Harry Kane a marcat o dublă. Londonezii se află pe locul 4 în clasament, cu 48 de puncte.

Chelsea s-a impus în deplasare, la Leicester City, cu 3-1. Chilwell a deschis scorul, apoi Joao Felix a avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 34, iar gazdele au egalat cinci minute mai târziu. Havertz şi Kovacic au înscris însă pentru 3-1 şi este pe locul 10, cu 37 de puncte, la cinci puncte de locurile care aduc calificarea în cupele europene.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 27-a din Premier League.

Bournemouth – FC Liverpool 1-0 (Billing 28);

Everton – Brentford 1-0 (McNeil 1);

Leeds United – Brighton 2-2 (Bamford 40, Harrison 78 / Mac Allister 33, March 61);

Leicester City – Chelsea 1-3 (Daka 39 / Chilwell 11, Havertz 45+6, Kovacic 78);

Tottenham – Nottingham Forest 3-1 (Kane 19, 35 penalti, Son Heung-Min 62 / Worrall 81).