Leicester şi Everton joacă cu teama retrogradării, dar acest lucru a împiedicat cele două echipe să dispute un meci spectaculos, luni seară, în campionatul Angliei, scor 2-2.

Leicester a fost condusă în minutul 15, după ce Dominic Calvert-Lewin a transformat un penalti (0-1), dar fundaşul Caglar Söyüncü (22) şi atacantul Jamie Vardy (33) au întors soarta partidei.

S-ar fi putut termina totul dacă James Maddison ar fi transformat un penalti în minutul 45+9, dar Jordan Pickford a fost bine informat: portarul lui Everton a profitat de informaţia de pe sticla de apă, care îi spunea că adversarul său şutează cel mai des pe mijloc. Portarul a rămas pe loc şi a reţinut şutul  înainte ca Alex Iwobi să egaleze (54).

În clasament, Everton este pe 19, cu 29 de puncte, iar Leicester este pe 16, cu un singur punct avans.