Selecţionata U16 a României, pregătită de Victor Ene, a încheiat stagiul de pregătire din Cipru cu un eşec, 1-2, în faţa naţionalei gazdă, informează frf.ro.

Partida s-a disputat miercuri, pe stadionul Tasos Markou din Paralimni, după ce, în urmă cu două zile, cele două echipe remizaseră, 1-1, la Sotira.

Pentru România au evoluat: 12. Sandu – 13. Dănăilă (7. Târbă, 60), 3. Fălcuşan-cpt., 15. Dragomir (14. Szoke, 81), 16. Tamaşi – 8. Ciupei (19. Dumitrache, 72), 2. Brumă – 17. Miruţă, 10. Băsceanu (20. Stoica, 60), 11. Păcuraru (18. Tudor, 72) – 9. Vermeşan

Rezerve neutilizate: 1. Munteanu – 4. Gică, 5. Ciobanu, 6. Jurubiţă

Dacă primul meci a fost de 80 de minute, cel de-al doilea a avut două reprize de câte 45 de minute. Golul RomânieiNaţio a fost marcat în minutul 2 de Marius Miruţă. Ciprioţii au replicat cu două reuşite în minutele 9 şi 34.

Lotul convocat de Victor Ene pentru această acţiune:

Portari: Codruţ Sandu (CSA Steaua), Rafael Munteanu (Farul Constanţa);

Fundaşi: David Dănăilă (Concordia Chiajna), Luca Ciobanu (FCSB), Darius Fălcuşan (U Cluj), Lenard Szoke (Csíkszereda), Costin Dragomir (Academica Clinceni), Alex Brumă (CSA Steaua), Răzvan Tamaşi (FCSB) Sergiu Gică (Farul Constanţa);

Mijlocaşi: Alexandru Jurubiţă (Academica Clinceni), Paul Ciupei (CFR Cluj), Luca Băsceanu (Farul Constanţa), David Păcuraru (Farul Constanţa), Marius Miruţă (FCSB), Andrei Stoica (FC Argeş), Alessio Tudor (Petrolul Ploieşti);

Atacanţi: Ioan Vermeşan (UTA Arad), Ianis Târbă (FC Barcelona/Spania), Augustin Dumitrache (Universitatea Cluj)