FC Barcelona a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat, marţi, în deplasare, cu Napoli, în manşa I a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Au marcat: Mertens '30 / Griezmann '57.

Arturo Vidal (Barcelona) a fost eliminat, în minutul 89, când a primit două galbene, unul pentru fault şi altul pentru o altercaţie cu Mario Rui.

În cel de-al doilea meci al zilei, Bayern Munchen a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), formaţia Chelsea Londra.

Au marcat: Gnabry '51 şi '54, Lewandovski '76

Marcos Alonso (Chelsea) a fost eliminat, în minutul 83, pentru lovirea unui adversar. El a primit direct cartonaşul roşu, după analiza VAR.

Partidele retur vor avea loc la 18 martie.