Italianul Enea Bastianini (Gresini/Ducati) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Americilor la MotoGP, a patra etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, pe circuitul de la Austin.

Pentru Bastianini este al doilea succes din acest sezon, după cel obţinut în prima etapă, la Qatar.

Pe locul doi s-a clasat Alex Rins (Suzuki), iar pe trei a terminat Jack Miller (Ducati).

Bastianini este lider în clasamentul general, cu 61 de puncte. Rins este pe locul doi, cu 56 de puncte, iar Aleix Espargaro (Aprilia) ocupă poziţia a treia, cu 50 de puncte.

Etapa următoare, GP-ul Portugaliei, va avea loc în 24 aprilie, la Portimao.