Borussia Dortmund a reuşit să se impună pe final în meciul cu Eintracht Frankfurt, scor 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0, în etapa a XVIII-a a campionatului Germaniei.

Eintracht conducea cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Borre '15 şi '24.

În minutul 71, Borussia a redus din diferenţă prin Hazard, iar apoi în două minute, 87 şi 89, şi-a asigurat egalarea dar şi victoria prin reuşitele lui Bellingham şi Dahoud.

Profitând de eşecul liderului Bayern Munchen de vineri, scor 1-2 cu Borussia Monchengladbach, Borussia Dortmund a recuperat din diferenţă şi este acum pe locul 2, cu 37 de puncte, 6 mai puţine decât bavarezii. Locul trei este ocupat de Hoffenheim, cu 31 de puncte.

Eintracht este pe 7, cu 27 de puncte.

Meciurile Hertha Berlin - FC Koln şi VfL Bochum - VfL Wolfsburg sunt programate duminică.