Gimnastul Marian Drăgulescu (40 de ani) a ratat la nici trei zecimi calificarea în finala la sărituri, la CM din Japonia, singurul la care a evoluat.

Drăgulescu a fost notat cu 14.566 şi 14.033, iar cu o medie de 14.299 s-a clasat pe locul 15, ratând finala de opt.

Gimnastul în vârstă de 40 de ani a luat startul la a 14-a ediţie de Campionat Mondial din carieră.

România va mai avea astfel la CM din Japonia doar participarea Mariei Ceplinschi, ea fiind calificată în finala la individual-compus, de joi, şi în cea de la sol, de duminică. Maria Ceplinschi are doar 16 ani şi este debutantă la Mondiale.

Larisa Iordache a fost ultima gimnastă calificată în finalele pe aparate la un Campionat Mondial (Nanning - 2014, medaliată cu argint la sol, plus locul 5 la bârnă), iar Denisa Golgotă s-a clasat pe locul 17 la individual-compus (Doha, 2018).