Sportiva Andreea Beatrice Ana a câştigat, joi, medalia de aur la categoria 55 kg, la Campionatul European de Seniori de la Bucureşti.
Românca a învins-o în finală prin superioritate cu 11-0 pe Marian Drăguţan, sportivă din Republica Moldova.
![](http://i0.1616.ro/media/2/2701/33670/21494137/2/podium.png?width=540)
Susţinută de întreaga sală, Ana a zburdat spre al treilea titlu după cele câştigat în 2022 şi 2023. Extrem de fericită, sportiva legitimată la CSA Steaua a declarat că a simţit căldura publicului şi că acest turneu continental este doar o etapă de pregătire pentru calificările olimpice care vor urma. ”Obiectivul meu este de a ajunge la Paris. Pentru asta lupt şi muncesc în fiecare zi”, a declarat sportiva.
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie
Pentru România este a treia medalie la Europenele din Capitală, după bronzul obţinut de Mihai Denis la 55 kg, lupte greco-romane, şi bronzul câştigat tot la lupte greco-romane de Răzvan Arnăut, la 60 kg.
![viewscnt](http://viewscnt.1616.ro/c.gif?id=21494137&pid=2701)
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.