Liverpool a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Manchester United, în etapa a XXIII-a a campionatului englez de fobal.

Fundaşul olandez Virgil van Dijk a marcat, în minutul 14, cu capul după un corner, iar Salah a stabilit scorul final, în minutul 90+3, pe contraatac.

În uma acestui rezultat, Liverpool (un meci mai puţin) conduce în clasament, cu 64 de puncte, urmată de Manchester City, cu 48 de puncte, Leicester, cu 45 de puncte, şi Chelsea, 30 de puncte.

Doar două puncte din 66 a pierdut Liverpool în această ediţie a Premier League, după 1-1, tot cu United, în tur, la 20 octombrie 2019.

Manchester United ocupă locul 5, cu 34 de puncte.