Formaţia Napoli s-a calificat, joi, în optimile de finală ale Ligii Europa, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa FC Zurich, într-un meci din manşa secundă a 16-imilor competiţiei, în care Vlad Chiricheş, care a suferit în septembrie o ruptură de ligament la genunchi, a revenit pe teren.

Chiricheş a fost titular şi a jucat până în minutul 56. El a primit un cartonaş galben în minutul 35.

Tot joi, Istvan Kovacs a arbitrat partida Dinamo Zagreb – Viktoria Plzen, scor 3-0.

S-au mai calificat în optimi Arsenal Londra, Salzburg şi Zenit, revenind în manşa secundă după ce în tur au înregistrat înfrângeri.

Rezultate din 16-imile Ligii Europa:

(+) Arsenal Londra – BATE Borisov 3-0, în tur 0-1

Au marcat: Volkov ‘4 (autogol), Mustafi ’39, Papastathopoulos ‘60

(+) Dinamo Zagreb – Viktoria Plzen 3-0, în tur 1-2

Au marcat: Orsic ’15, Dilaver ’34, Petkovic ‘73

În minutul 86, de la oaspeţi a fost eliminat Limbersky.

A marcat: Gameiro ‘70

În minutul 37, de la Celtic a fost eliminat Toljan.

(+) Villarreal – Sporting Lisabona 1-1, în tur 1-0

Au marcat: Fornals ’80 / Bruno Fernandes ‘45+1

În minutul 50, de la Sporting a fost eliminat Jefferson.

(+) Zenit – Fenerbahce 3-1, în tur 0-1

Au marcat: Ozdoev ‘4, Azmoun ’37, ’76 / Topal ‘43

De la ora 22.00 se dispută meciurile: Bayer Leverkusen – FK Krasnodar (în tur 0-0), Chelsea – Malmo (în tur 2-1), Dinamo Kiev – Olympiakos (în tur 2-2), Internazionale Milano – Rapid Viena (în tur 1-0), Genk – Slavia Praga (în tur 0-0), Betis – Rennes (în tur 3-3), Benfica – Galatasaray (în tur 2-1).

Tragerea la sorţi a optimilor de finală va avea loc vineri.