Formaţia Arsenal Londra s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, revenind după eşecul cu 1-3 din meciul tur cu Rennes şi impunându-se în returul optimilor cu scorul de 3-0.

Tot joi, Ovidiu Haţegan a arbitrat meciul pierdut de Inter Milano în faţa echipei Eintracht Frankfurt, scor 0-1, rezultat în urma căruia germanii au acces în faza următoare a competiţiei.

Slavia Praga, cu Alexandru Băluţă rezervă, s-a calificat în faza următoare trecând de FC Sevilla, scor 4-3 după prelungiri. În tur, scorul a fost 2-2.

Rezultatele optimilor Ligii Europa (echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturi):

(+) Arsenal – Rennes 3-0 (în tur 1-3)

Au marcat: Aubameyang ‘5, ’72, Maitland-Niles ‘15

(+) Benfica Lisabona – Dinamo Zagreb  3-0 după prelungiri (în tur 0-1)

Au marcat: Jonas ’71, Ferreira ’94, Grimaldo ‘105

În minutul 104, de la Dinamo Zagreb a fost eliminat Stojanovic.

Inter Milano – (+) Eintracht Frankfurt 0-1 (în tur 0-0)

A marcat: Jovic ‘6

(+) Slavia Praga – FC Sevilla 4-3 după prelungiri (în tur 2-2)

Au marcat: Ngadeu ’15, Soucek ’47 (penalti), Van Buren ‘102, Traore ‘119 / Ben Yedder ’44 (penalti), Munir ’54, Vasquez ‘98

(+) Villarreal – Zenit Sankt Petersburg 2-1 (în tur 3-1)

Au marcat: Moreno ’29, Bacca ’47 / Ivanovic ‘90+1

Salzburg – (+) Napoli 3-1 (în tur 0-3)

Au marcat Dabbur ’25, Gulbrandsen ’65, Leitgeb ‘90+2 / Milik ’14

Dinamo Kiev – (+) Chelsea 0-5 (în tur 0-3)

Au marcat: Giroud ‘5, ’33, ’59, Alonso ‘45+1, Hudson-Odoi ’78.

Krasnodar – (+) Valencia 1-1 (în tur 1-2)

Au marcat: Suleimanov ‘85/Guedes ‘90+3

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri.